Sindikati traže veću najnižu plaću, poslodavci tvrde da je to gornja granica

670

Iako nema točnih podataka, Samostalni sindikat BiH procjenjuje da najnižu plaću u FBiH prima gotovo 120.000 radnika. Federalna Vlada povećala je početkom godine najnižu plaću za 136 KM i ona sada iznosi 543 KM. Poslodavci ostaju pri svome stavu – to je gornja granica koju mogu podnijeti na svoj teret u sadašnjem stanju. Sindikati, s druge strane, i dalje zahtijevaju veći iznos.

Uz mjesečnu plaću, većina radnika u Federaciji BiH također ostvaruje pravo na neoporezive naknade poput toplog obroka, prijevoza i regresa, po čemu je, navode iz Vlade FBiH, ovaj entitet u BiH jedinstven u Europi. S druge strane, iz Sindikata ističu da cijena rada mora kontinuirano rasti, uz izmjenu dva fiskalna zakona.

“Zakon o porezu na dohodak i Zakon o porezu na doprinose treba napraviti da se rasterete poslodavci, ali isto tako da dođe do povećanja cijene rada u FBiH. To bi trebalo biti 70% prosječne plaće u FBiH”, kazao je Mevludin Bektić, Savez samostalnih sindikata BiH.

Sponzorirani članak

Blagdanski popusti u Eltingu Čapljina – Dyson uređaji sniženi 15%!

Elting Čapljina donosi savršenu priliku za blagdansku kupnju! Svi Dyson uređaji u njihovoj ponudi sada su sniženi 15%. Ovaj posebni blagdanski popust uključuje popularne proizvode poput pegli za kosu, fenova... Pročitaj više

Ovo je gornja granica koju možemo podnijeti, poručili su poslodavci. Za veće povećanje, ističu, potrebno je smanjiti namete i opterećenje na njihov teret.

“Prvo, provođenje neoporezivih dijelova koje sada imamo, uz smanjenje stope doprinosa, drugo, da se rasterete poslodavci i da kompletan iznos smanjenja doprinosa poreza i doprinosa ide radniku i treće, suzbijanje sive ekonomije”, kazao je Mladen Pandurević, Udruženje poslodavaca FBiH.

Trenutni Pravilnik o najnižoj plati pokazuje brojne nedostatke, upozoravaju upućeni, a posebno su izražene velike razlike između javnog i privatnog sektora, ali i županija, pojašnjavaju upućeni.

“Razlika između, recimo, SŽ i Srednjebosanske županije je 1:5, prema tome, minimalna plaća u toj županiji i u SŽ su različite stvari i imat će različite efekte”, smatra Vjekoslav Domljan, rektor Sarajevo School of Science and Technology.

“U preračunu koje je pripremilo Ministarstvo, osnovna plaća je preračunata u bruto, uvažavajući osnovni osobni odbitak od 300 KM, tako da na ovaj način nije ispoštovan Pravilnik”, kazala je Mubera Brković, Ekonomski savjet Udruženja poslodavaca FBiH.

Sa međunarodnog pravnog stanovništa, prijedlog Zakona o minimalnoj plaći je zadovoljavajući, kažu upućeni.

“Imate različite načine unutar EU kako se to regulira. Negdje se regulira zakonom, u nekim državama uredbama, odlukama”, kazao je Ivo Rozić, profesor na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Mostaru.

Podsjećamo, najniža plaća u Republici Srpskoj iznosi 590 KM i povećana je za 50 KM u odnosu na prošlu godinu. Iako je ranije, zbog neusklađivanja zakona o plaćama i Zakona o radu, odnosno, vraćanja toplog obroka i regresa , posebno nezadovoljan bio Sindikat uprave, optimizam u pregovorima s Vladom sada postoji.

“Ono što je načelni dogovor s predsjednikom Vlade RS je da nakon prvog kvartala, pristupimo izradi takvih zakonskih rješenja”, kazao je Božo Marić, Uprava sindikata RS.

Prema državnoj Agenciji za statistiku BiH, u prosjeku najniže plaće u cijeloj BiH krajem prošle godine imali radnici u zaštitnim i istražnim djelatnostima, samo 515 KM.