Kako se hrane građani BiH: Evo koliko je vegana, vegetarijanaca, pesketarijanaca

566

Što mislite koliko imamo svaštojeda, a koliko vegana i veganki u Bosni i Hercegovini? Detalje i statistiku za N1 iznijeli su Ajdin Arnautović i Vildana Hrnjić iz Udruženja vegana i veganki Bosne i Hercegovine – VIVA BiH.

Istraživanje koje je ovo udruženje provelo pokazalo je da je u BiH oko sedam posto vegana i veganki dok je naJveći postotak svaštojeda, točnije, 81,8 posto.

“Kada taj rezultat vegana spojimo sa postotkom vegetarijanaca i pesketarijancima, to je onda neki solidan postotak od 15 do 16 posto. Za one koji ne znaju pesketarijanci su osobe koje su slične vegetarijancima, dakle, ne jedu životinje, ali jedu ribu i morske plodove. Kada je riječ o ovim postotcima, ne zaostajemo mnogo za nekim drugim zemljama osim za onima koje su razvijenije po pitanju veganstva poput Indije i Engleske, dok je i u drugim zemljama ovaj zajednički postotak vegana, vegetarijanaca i pesketarijanaca oko 20 posto za čim puno ne zaostajemo”, pojasnila je Vildana Hrnjić, piše N1.

Sponzorirani članak

Čapljina: Traži se iskusna teta za čuvanje djeteta - naknada 600 KM za 6 sati dnevno!

Obitelj iz Čapljine traži tetu čuvalicu za dječaka starosti od jedne godine. Oglas prenosimo u nastavku u cijelosti: ''Tražimo pouzdanu i iskusnu tetu za čuvanje djeteta u ugodnom kućnom okruženju.... Pročitaj više

Najviše onih koji ne konzumiraju meso, kako je istakao Ajdin Arnautović, žive u Županiji Sarahevo,  slijede regija Banjaluke, pa Zeničko-dobojska županija. Sasvim izvjesno – odluku o prelasku na ovaj stil prehrane otežava i ograničena ponuda prilagođenih prehrambenih proizvoda u nešto manjim sredinama.

Istovremeno, blagonaklon stav prema ovakvoj prehrani često sprječava i mentalitet građana. Tako se vegani, kako su istakli i u programu, često suočavaju s pitanjem: “Jao, pa što jedete?”. Upravo iz ovih razloga odlučili smo se i na razgovor o ovoj temi s građanima. Prilikom anketiranja, kao što možete vidjeti i u videu ispod, nailazili smo isključivo na svaštojede.

Stoga, sugovornici N1 napominju – pitanje odricanja od životinjskog mesa u prehrani je i pitanje edukacije. Oni su se na ovakav životni stil odlučili ne samo zbog zaštite životinja, nego i zbog vlastitog zdravlja, kao i zaštite okoline, a kako je protekao njihov proces navikavanja, pogledajte u videu ispod.