Recept | Kako se pravi slatko od slanine?

361

Trpeza u našim krajevima ne može se zamisliti bez slanine. Svježa, osušena, dimljena daje poseban ukus slanim, ali i slatkim jelima.

Poznato je da se dobro kombinira sa suhom šljivom, ali obitelj Jovanović otišla je korak dalje. Slaninicu su stavili u teglu i od nje napravili slatko.

U teglama obiteljskog gazdinstva Jovanović može se naći pedeset vrsta slatko-slane zimnice i sokova, obrađanih bez konzervansa i šećera.

U ponudi imaju mariniranu bukovaču, zeleni ajvar, vino u borovnici, nezaobilaznu šumadijsku šljivovicu, ali i džin sa jabukom i desetak vrsta trava.

”Imamo klasičnu proizvodnju jagode, borovnice, a da bismo se zaštitili od lošeg otkupa prešli smo u preradu voća. Nalazimo sirovine i u prirodi”, kaže Vladimir Jovanović.

Jovanovići vole da probaju specijalitete svih svjetskih kuhinja i odu korak dalje u pripremi neobičnih recepata, pa je tako nastalo i slatko od slanine.

”Pošto nas je šeseoro, volimo da probamo jela međusobno i onda napravimo referendum, i odlučujemo da li ćemo to da ponudimo da probaju i drugi ili ne”, ističe Jovanović.

Priprema nije teška, a receptura nije tajna

  • Najprije se isprži 400 grama slanine.
  • Kada je skoro gotova, izvadi se iz tave, a u masnoću koja je ostala, dodaje se crni i bijeli luk, sol, biber.
  • Slanina se vrati u tavu na dinstanje
  • Na kraju se doda paradajz-pire, žuti šećer i jabukovo sirće.
  • Tako pripremljeno slatko se sipa u dvije tegle od 170 grama.

Reakcije na ukus su različite

”Rado probaju, možda bude sumnja na trenutak – da li je to to, ali poslije prvog zalogaja svi su oduševljeni”, govori Dragica Jovanović.

Ovaj nesvakidašnji spoj ukusa nikog nije ostavio ravnodušnim, pa Vladimir planira uvećati proizvodnju i da slatko od slanine promoviše po sajmovima hrane širom zemlje i regiona.

Bojana Delibašić | Agrosavjet