FOTO | Čapljinski pčelari dobili stroj za prešanje voska

1056

U Čapljini je upriličena svečanost otvaranja stroja za prešanje voska udruge pčelara “Pčela” kojeg su nabavili kroz projekt USAID/Sweden FARMA II.

Projekt USAID/Sweden FARMA II je treća generacija projekata USAID-a i Vlade Švedske usmjerenih na poljoprivredni sektor u BiH.

Slaven Cvitanović, predsjednik udruge ”Pčela” istaknuo je kako je vosak jako važna supstanca u košnicama.

”Radi se o presi za prešanje pčelinjeg voska. Vosak je jedna jako važna supstanca u našim košnicama pored matice koja je srce košnice. Kvalitetan vosak je jako bitan. U krugu od 100 kilometara odavde mi nismo mogli izvršiti tu uslugu. Jedino su Grude i Trebinje bili ti koji su imali vosak. Kada smo htjeli nabavljati ovaj stroj nismo išli ka tome da zarađujemo neki prihod od toga već da naši članovi imaju kvalitetnu sirovinu koja će im popraviti rezultate njihovog rada. Krajem 2017. godine aplicirali smo na USAID-a, te smo uz financiranje morali osigurati još 50% naših izvora financiranja tako da ovom prilikom se želim zahvaliti gradonačelniku općine Čapljina dr. Smiljanu VIdiću koji nam je dao prostor na korištenje i 10.000 KM za grube građevinske radove i čišćenje terena. Osim gradonačelnika naš sufinancijer je bio i županijski ministar Donko Jović koji je pomogao u izgradnji našeg objekta, financijski je izdvojeno čak 20.000 KM. Cijeli projekt u vrijednosti je 125.000 KM što je za jednu Udrugu pčelara respektabilno”, kazao je Slaven Cvitanović predsjednik udruge ”Pčela” općine Čapljina.

Udruga pčelara “Pčela” ovaj projekt realizirala je sredstvima USAID-a, Grada Čapljine i Ministarstva poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede HNŽ.

Čapljinski gradonačelnik dr. Smiljan Vidić ističe kako je ovo plod svega što se radi u proteklih par godina.

”Jako zanimljiv dan za sve nas, a posebno za sve članove naše Udruge ”Pčela”. Treba reći kako se 110 ljudi okupilo tu u Udrugu, a ovo danas je u biti plod ovoga što mi zadnjih par godina radimo. Ne mislim samo na otvaranje ovog objekta odnosno stroja za prešanje nego mislim prije svega na ukrupnjavanje tih ljudi koji su veoma često hodali od vrata do vrata pokušavali nešto napraviti, a danas imamo 110 ljudi udruženih i to je sigurno jedna snaga u svakom pogledu. Kada smo prije par godina razgovarali, njihov ključni problem bio je ovaj stroj zbog kojeg smo se okupili. Potrošili su velike novce za to pa smo se odlučili i kupiti stroj, ali svakako bilo je potrebno naći adekvatan objekat gdje će se taj stroj smjestiti i ne samo to, već i mnoge druge aktivnosti koje će naši pčelari morati raditi. Zahvaljujući sinergiji USAID-a, županijskog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva i lokalne zajednice svjedočimo ovom svečanom otvaranju i zbilja jednom velikom koraku za naše pčelare. Mi smo kao lokalna zajednica sudjelovali u ovom projektu i financijski, ali i na drugi način. Prije svega dali smo na korištenje ove prostore koji se nalaze tu, kao i priključke na infrastrukturu. Ja u ime pčelara i u ime lokalne zajednice zahvaljujem svima koji su sudjelovali u ovom projektu”, kazao je gradonačelnik Vidić.

Svim prisutnim s prigodnim riječima obratio se i Eric Nelson, Veleposlanik SAD-a u BiH.

”Drago mi je što sam mogao posjetiti Čapljinu. Uspostavili smo dva projekta koje financiraju Američka vlada zajedno sa Švedskom vladom, dakle podržavamo male proizvođače. Na ovoj lokaciji družimo se sa pčelarima, a prije toga smo posjetio i jednu lokaciju gdje ljudi uzgajaju smilje. Drago nam je što možemo pomoći malim obiteljima i poslovnim subjektima da povećaju svoje prihode i profite. Zaista mi je drago što sam ovdje, što osjećam da sam dobrodošao te je zaista lijepo vidjeti da je općina sudjelovala zajedno s nama u ovom projektu”, zaključio je Nelson.

Otvaranju su, uz predstavnike udruge, nazočili Veleposlanik SAD-a u BiH Eric Nelson, gradonačelnik Čapljine dr. Smiljan Vidić i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u Vladi HNŽ Donko Jović.