Čapljina: Zabranjeno paljenje vatre na otvorenom

1079

S dolaskom toplijeg vremena intenziviraju se radovi na čišćenju poljoprivrednih i zapuštenih površina, što znatno povećava broj vatrogasnih intervencija uslijed požara otvorenog prostora, odnosno požara raslinja.

Zabranjeno je svako paljenje vatre na otvorenom od 01. lipnja do 31. listopada.

Kako bi izbjegli požare koji svake godine prije požarne sezone unište desetke hektara na području Grada Čapljine, PVP Čapljina podsjeća građane na obvezu pridržavanja Mjera zaštite od požara iz Odluke o mjerama zaštite šuma na području HNŽ.

Paljenje na otvorenom prostoru na našem području dozvoljeno je u razdoblju od 31.10. – 31.05. tekuće godine uz obveznu najavu i znanje Javne vatrogasne postrojbe pod uvjetima:

1. Da se osiguraju osnovna sredstva za gašenje (grablje,lopata,kanta s vodom i sl.)
2. Da se paljenje ne vrši noću
3. Da se paljenje ne vrši po vjetru
4. Da se vrši paljenje gorivog materijala u manjim količinama
5. Da se ostaje uz garište do potpunog gašenja vatre
6.Da paljenje vrše najmanje 2 osobe radi osobne sigurnosti

Uz gore ispunjene uvjete operativni dežurni pratit će najavljenu aktivnost za paljenje na otvorenom prostoru uz uzimanje osobnih podataka o mjestu i vremenu paljenja te identitetu osobe koja pali i isto će uvesti u evidenciju.

Telefoni na koje je potrebno pozivati: 123, 121, 036/ 807 – 076

Također napominjemo kako su zakonom o zaštiti od požara propisane visoke kazne za osobe koje izazivaju požare.