Po starom običaju, svake godine 01. travnja ljudi jedni drugima podvaljuju i izmišljaju razne stvari kako bi se međusobno prevarili i pritom dobro nasmijali
Iako se Svjetski dan šale podvalama “obilježava” gotovo svugdje u svijetu, zapravo nije točno utvrđeno tko je krivac za njegovo postojanje niti odakle je točno startao.
Prema nekim navodima, “Dan svih luda” postojao je još krajem Srednjeg vijeka u Europi, a dok Englezi vjeruju da je rezultat istočnjačke tradicije, Finci i Švicarci ga povezuju s proljetnim podučavanjem djece.
Sponzorirani članak
Čapljina: Traži se iskusna teta za čuvanje djeteta - naknada 600 KM za 6 sati dnevno!
Istovremeno, neka istraživanja ga povezuju sa starim Rimom, a dokazi o njenom postojanju pronađeni su i u 16. stoljeću u Francuskoj. Tada se onima koji su nasjeli na podvalu govorilo se kako su “dobili travanjsku ribu”.
Danas u San Diegu postoji i Muzej šala koji je objavio popis najboljih šala objavljenih anglosaksonskim medijima.
Stručnjaci ističu da humor pomaže ljudima da se kroz smijeh opuste i bar na trenutak zaborave tešku svakodnevicu.
Iako nije nacionalni praznik i ne ‘slavi’ se u niti jednoj zemlji, prihvaćen je u većini europskih kultura, SAD-u i Indiji.
Psiholozi imaju pozitivan stav i smatraju da zbijanje šala može biti dobro za zdravlje jer je upravo smijeh prepoznat kao jedna od najzdravijih terapija protiv stresa i depresije, visokog tlaka pa čak i srčanih tegoba.