Tko je Christian Schmidt, čovjek koji se spominje kao Inzkov nasljednik?

909

Christian Schmidt (63) sve se glasnije spominje kao mogući novi visoki predstavnik.
Rođen je 1957. godine. Njemački je političar iz CDU-ove sestrinske stranke iz Bavarske – Kršćanske socijalne unije (CSU). Po zanimanju je pravnik, a od 1990. godine je član Bundestaga, prenosi Dnevnik.ba.

Obavljao je mnogobrojne stranačke, parlamentarne i državne funkcije.

Trenutno je potpredsjednik CSU i time igra važnu stranačku ulogu u vanjskim poslovima, naročito u odnosu prema EPP-u.

Poznat je po tome što gaji posebno dobre odnose s Izraelom, Hrvatskom, Austrijom, Ujedinjenim Kraljevstvom i SAD-om.

U vrijeme dok je bio državni parlamentarni tajnik u Ministarstvu obrane postao je prepoznatljiv po svom zagovaranju NATO članstva Hrvatske.

Od 2014. do 2018. bio je savezni ministar za poljoprivredu.

U studenome 2017. godine na zasjedanju Vijeća EU dao je suglasnost za petogodišnje produženje korištenja kontroverznog herbicida glosofata, iako je s ministricom za okoliš, s kojom dijeli nadležnost, prethodno dogovorio da bude suzdržan tijekom glasanja.

To je izazvalo ogromnu medijsku pažnju i mnogi su tražili njegovu ostavku.

S obzirom na to da su u tom trenutku trajali koalicijski pregovori nakon izbora u rujnu 2017. godine, pritisak na Merkel je bio ogroman da ga otpusti, ali se situacija završila tako da Schmidt nije dobio ponudu da ostane u vladi nakon što je nova vlada pod Merkel uspostavljena 2018. godine.

Od tada je Schmidt član Bundestaga i osoba zadužena za vanjsku politiku CSU-a.

S Bosnom i Hercegovinom ima tri veze, od kojih je jedna, sasvim sigurno, preko njegovih dobrih odnosa s Hrvatskom i CSU sestrinskom strankom HDZ.

Druga veza mu je iz ljeta 2016. godine kada je u BiH, kao savezni ministar poljoprivrede, stigao nakon razgovora između Predsjedništva BiH (Čović, Izetbegović, Ivanić) i kancelarke Merkel, koji su je molili da im pomogne oko tadašnjeg suprotstavljanja Vlade Republike Srpske vezano za adaptaciju SSP između BiH i EU, a koji je bio uvjet za predaju Zahtjeva za članstvo u EU.

Tadašnja Vlada RS tvrdila je da će adaptacija SSP-a nanijeti štetu poljoprivredi BiH, a članovi Vijeća ministara BiH i Predsjedništva BiH iz RS su odbijali glasati za bez suglasnosti Vlade RS. Savezni ministar Schmidt u BiH je stigao i nakon razgovora s tadašnjim predsjednikom RS i premijerkom, Dodik i Cvijanović, Vlada RS dala je svoju suglasnost.

Treća Schmidtova poznata veza s BiH je njegov dolazak u BiH u studenom 2019. godine kada je predvodio delegaciju poslanu od strane kancelarke Merkel, u kojoj je bio i bivši visoki predstavnik Christian Schwarz-Schilling, koji je i inicirao dolazak delegacije, a vezano za pokušaj da se vidi kako Njemačka može pomoći BiH oko migrantske krize.

Jedan od uvjeta delegacije za pomoć Njemačke je bilo i razmještanje migranata širom BiH.