
Vijećnici Gradskog vijeća Grada Čapljine usvojili su na redovitoj, petoj po redu sjednici Prijedlog Odluke o usvajanju urbanističke osnove za izmjenu i dopunu Regulacijskog plana stambeno-poslovne zone ”Duhanska” u Čapljini.
Podsjetimo, Čapljinski portal prvi je objavio informaciju kako će ruglo Čapljine – Duhanska stanica do kraja ove godine biti srušena.
Tada smo objavili kako će na tom mjestu niknuti moderni stambeno-poslovni kompleks sa Domom za stare, što je uskoro i potvrđeno.
Svi objekti nekada slavne Duhanske stanice u centru Čapljine bit će srušeni, a na tom mjestu će se sagraditi moderni poslovno-stambeni objekti, sa šetnicom, muzejom, staračkim domom i podzemnima garažama te postati elitna četvrt grada.
Na mjestu sadašnje Tvornice duhana u Čapljini predviđena je rekonstrukcija triju postojećih objekata od koji bi jedan trebao biti stambeno–poslovni, drugi je objekt za javne sadržaje (muzej, galerija, kulturni centar…), a treći je predviđen za starački dom.
Dva postojeća objekta zadržavaju se bez investicija. U središnjem dijelu lokacije predviđena je izgradnja dvaju većih stambeno–poslovnih objekata s podzemnom garažom.
Usto, kroz ovaj dio grada bit će riješena nova cestovna infrastruktura, pa će grad cestovno biti povezan od istoka prema zapadu. Postojeća cesta od raskrižja kod parkirališta na Trgu kralja Tomislava bit će “produljena” preko dijela gdje se sada nalaze objekti Tvornice duhana i spojit će se s prometnicom ispred pravoslavne crkve.
Prema svojim funkcionalnim i prostornim značajkama, kompleks Tvornice duhana izrazito je introvertirana karaktera – riječ je o zatvorenoj zoni klasične naravi koja je i u razdoblju svoje pune funkcionalne aktivnosti bila sadržajno, fizički i funkcionalno odvojena od gradskih funkcija koje su se odvijale u njezinu okružju.
”Kompleks u ovome trenutku sadrži jedan broj građevina koje nemaju spomeničku vrijednost (potvrđeno očitovanjem Zavoda za zaštitu kulturno-povijesne baštine HNŽ-a) niti je njihova izvorna namjena aktualna.
Analizom rezultata studije “Valorizacija objekata kompleksa Duhanska stanica u središtu Čapljine”, koja je izrađena za naručitelja, tvrtku “Duhan“ d. d. Čapljina, utvrđeno je da pojedine građevine ovoga kompleksa nisu u takvom građevnom stanju da se imperativno imaju uklanjati, međutim, usporedba njihove sadašnje lokacijske vrijednosti i građevne kondicije nije ostavila puno prostora razmišljanju o opravdanosti zadržavanja postojeće izgrađene strukture.


