
”Bilo nam je jako bitno da svojim postupanjima budemo uz obitelj koja je imala tako veliki gubitak. I mi smo i danas uz tu obitelj da tragediju što lakše prebrodi i da pošaljemo poruku da ona neće ostat sama. Već smo u dobroj fazi rekonstrukcije njihovog objekta”, kazao je gradonačelnik Stoca Stjepan Bošković u Intervju za Radio Federacije BiH.
Postoji još objekata koji su neuvjetni za stanovanje, a prijavljeno je 498 šteta. Broj se odnosi na javne, kolektivne i pojedinačne zgrade.
U petak, 13. svibnja trebalo bi biti gotovo preliminarno izvješće o situaciji na terenu na temelju proglašenja elementarne nepogode, koja je proglašena nakon što se uvidjelo da Grad Stolac ne može sam sanirati štetu nastalu potresom.
Gradonačelnik Bošković najavio je za 19. svibnja dolazak izaslanstva Vlade Federacije BiH u Stolac. Oni bi trebali posjetiti školske zgrade koje su najviše stradale u potresu i kojima je potrebno saniranje krovišta.
Tada će, nada se gradonačelnik Bošković, biti objelodanjeno kakva će pomoć biti viših razina vlasti, jer bi na sastanku trebali biti i predstavnici Vlade HNŽ-a. Kazao je i kako se ljudi, čiji su stambeni objekti stradali, uzdaju u pomoć vlasti.
Kada su u pitanju odroni nakon potresa, na teren su, na temelju zaključka Vlade Federacije BiH, stigli predstavnici Geološkog instituta iz Sarajeva. Oni će uraditi elaborat kojim bi se dali odgovori na koji način uraditi barijere da ne bi neke buduće nepogode ugrozile stambene objekte.
”To je jedan veliki, sveobuhvatan projekt koji moraju raditi nadležni i ja se nadam da će to onda biti i urađeno na osnovu pomoći koja nam je obećana od onih koji moraju reagirati, a to su sve institucije vlasti unutar Federacije BiH, pa i Vijeća ministara koje se već javilo da bi pomogli u saniranju zgrada koje se bave obrazovanjem”, kazao je Bošković.