
Knjiga poezije Čapljinca Rasima Zlatana Pršte predstavljena je večeras u punoj dvorani kina ”Mogorjelo” u Čapljini.
Veliki broj sugrađana okupio se kako bi Rasimu dao podršku u predstavljanju još jedne knjige.
Knjigu je, kako je rekao za Čapljinski portal, Rasim posvetio svojoj sestri Rasemi.
Sponzorirani članak
Najveći distributer alata u državi donosi proljetne sajamske popuste do 50%!
Rasim Zlatan Pršte rođen je u Čapljini 1955. godine, gdje završava osnovnu školu i gimnaziju. Na odsjeku Fakulteta političkih nauka u Sarajevu, na odsjeku žurnalistike, diplomirao je 1978. godine.
Do sada je objavio knjige poezije: Vječnost nade je tuga (2005.) i njige aforizama: Trčeći za pužem (2008.), 300 na sat (2010.), Vječiti optimisti (2014.), Sve bolje i gore (2016.) i Moj konačan odgovor (2019.).
Bio je direktor kooperativnog bibliotečko-informacijskog sustava BiH (COBISS BiH), glavni sajnik SABNOR-a BiH, član je društva novinara BiH, a zastupljen je u prvoj Ex-Yu antologiji aforizama.
Rasim Zlatan Pršte živi u Sarajevu, a knjige pod imenom buđenjem druga je knjiga poezije, odnosno sedma koju potpisuje.
”Druga knjiga poezije Rasima Zlatana Pršte ne samo da svjedoči o novom pjesničkom buđenju autora, nego je i dobrodošla i za samu poeziju, a nadati se i za sve one koji su odavno prespali, i koji nikako da se probude.
Krenuo je dobri pjesnik stazama Pola Valerija, Maka Dizdara, Abdulaha Sidrana i njihove braće po sudbini, da po već viđenom, skromno ali uvjerljivo, široko i duboko, ostavi vlastiti i prepoznatljivi trag, i to ne samo na svoju sreću.
Antologijska i po sebi izdvojena pjesma Suočavanje s istinom, koju posvećuje sestri i kojom, u svoajoj pjesničkoj galaksiji – bolom i neprebolom utjelovljuje istinu koja je dakako i uvijek opća”, rekao je o knjizi Fehim Kraljević.
”Inspiriran rodnom Hercegovinom, pjesnik se divi svojoj ”dolini iz bajke” – svojoj Neretvi, Trebižatu, Bregavi i Krupi. Očaran njihovom ljepotom on traži sebe u njoj, svoje unutarnje nemire i samjerava s ”mjesecom s visine”, diveći se njihovoj svemogućnosti i svevremenosti”, kaže o knjizi Strajo Krsmanović.
”Jedna pjesma se izdvaja, a to je poema ‘Buđenje’, po kojoj je zbirka i nazvana. Ona je ona vrsta pjesme iz koje je divljivo da se ima smisla baviti pjevanje, stihovati svoje znanje i iskustvo, promišljati trajanje i bitisanje u vremenu i prostorju beskraja.
Koliko emotivna, toliko i mudra, proizašla iz same nutrine pjesnikova bitisanja. To je onaj kamen temeljac na kojem poetska građevina stameno stoji, deklarirajući pjesnika istinskim znalcem pjevanja i mišljenja. Već i samo zbog nje vrijedi preporučiti ovu zbirku poezije za tiskanje i javnu objavu”, dodaje Krsmanović.
Pjesme iz zbirke ”Buđenje” čitao je Mišo Trifunov iz Sarajeva, a u glazbenom dijelu programa nastupili su Josip Pjevac, Đani Hota i Damir Maras.