Bh. meteorolog Nedim Sladić govorio je za N1 o vremenskim prilikama koje su pred nama, ali i pojasnio kada i kako dolazi do velikih padalina koje su prouzrokovale poplave u BiH.
“Ovo su ostaci vlage koji se sad premještaji ka istoku i jugo-istoku i u drugom dijelu dana, odnosno već je počeo proces smanjivanja naoblake.
Koji se sa zapada i sjevero-zapada širi dalje ka istoku, tako da su pred nama dva-tri mirnija dana.
Sponzorirani članak
Prilika za mlade: Besplatna probna predavanja za CNC operatere u INTERA Tehnološkom Parku
Južina i nova promjena vremena
Sutra očekujemo sunčano vrijeme uz malu oblačnost, u utorak veći dio dana i mala naoblaka.
Ali onda novo jačanje južine opet nagovještava novu promjenu vremena koja nas zahvaća u noći sa utorka na srijedu”, rekao je Sladić.
Ponovo sa zapada kontinenta Genovski ciklon, koji se ponovo formira u zaljevu, donosi vlažan i nestabilan zrak.
“I on će se premještati dalje prema Jadranu na istok, tako da će se padaline ponovo bilježiti na području Hercegovine.
Ali u odnosu na prošlu situaciju, ovoga puta ipak ne očekujemo da će biti u tolikom intenzitetu i da će dugo ostati nad jednim područjem.
Budući da su procesi puno dinamičniji ovoga puta“, istaknuo je.
Jaka kiša u srijedu
Napomenuo je da i dalje u srijedu može biti jake kiše, ali nada se da neće biti većih problema.
“Glavnina padalina očekuje se u južnim područjima Hercegovine, a obod tih padalina doseže negdje, kada se pogleda protok vlage i svi faktori.
Vlaga dostiže do sjevernih područja Hercegovine, do ovih poplavljenih područja, tako da se nadamo da će ta granica biti pomjerena za 50-ak km južnije i da će ono najgore ponovo zaobići ova područja”, naveo je Sladić, i dodao:
“Kada pogledamo podatak Agencije za vodno područje sliva i Jadranskog mora, 322 litra po km2 na području Jablanice i 260 na području Drežnice govori o količini padaline.
Koju mi uobičajeno bilježimo za 3-4 mjeseca, sada govorimo da su te količine pale unutar šest sati i manje od 6 sati. To su intenziteti padalina koji se odlikuju monsunskim izljevima padalina, koja su tipična za tropska područja”.
Međutim, navodi, u situaciju u kojoj se trenutno nalazimo gdje imamo više vodene pare u atmosferi i znatno toplija mora, moramo biti spremni da su ovakvi događaji mogući.
“Ipak ovo je jedan klimatski presedan po pitanju količine padalina u veoma kratkom vremenskom intervalu.
Oni su ipak rijetki, ali kada se dese mogu napraviti itekakve probleme”, zaključio je Sladić.