
Poznato je da kiseli kupus sadrži puno vitamina C, zbog čega se i najviše jede u zimskim mjesecima, kako bi se ojačao imunitet.
U procesu fermentacije se događa da oslobođena mliječna kiselina mijenja sastav svježeg kupusa, značajno ga poboljšavajući, točnije, ovaj vitamin se mnogo bolje čuva u kiselom okruženju.
Ali malo ljudi je u stanju da “savlada” 200 grama kiselog kupusa (upravo u toj količini je sadržana minimalna doza vitamina C preporučena za odraslu osobu), a kamoli da ga jede svakog dana. Tako da, ukoliko mislite da ste kroz ovu hranu unijeli dovoljno vitamina C, varate se.
Ne pritiskajte glavice
Glavice se ne smiju pritiskati, ali ni da budu suviše labavo spakirane. Otvor u korijenu, u kome je sol, ostaje okrenut na gore.
Dok redate glavice, sa strane uglavite i plastično crijevo koje treba da ide od dna do vrha bureta. Služit će za pretakanje rasola.
Kad poredate glavice, postavite plastičnu rešetku ili čamove daščice i pritisnite kamenom i ostavite preko noći da kupus odstoji.
Ako sutradan može da se doda još neka glavica, popunite bure još malo. Razmutite sol u hladnoj vodi, tako da ukus bude neprijatno slan.
Pažljivo provedite proces
Prelijte kupus, zatvorite i već sutradan provjerite da li treba dodati još presolca. Čim se počne osjećati izmjenjen miris, počinje pretakanje i ono se obavlja svaki dan.
Crijevom izvući pun lonac presolca sa dna bureta, pa ga preliti odozgo preko kupusa. Ponoviti proceduru nekoliko puta.
Kada kupus dostigne željeni nivo kiselosti, dodajte u bure vinobran, prema uputstvu na kesici a u skladu s količinom kupusa.
Izvor: Agrosavjet