Menalo i Bencun: S mladim nogometnim snagama Čapljinu vraćamo na stare staze slave

1877

Nogomet je više od igre – to je strast, zajedništvo i priča o uspjehu koja okuplja cijelu zajednicu.

Upravo je takva bila i sezona HNK Čapljina, koja je završila s titulom viceprvaka, potvrdivši svoju snagu, trud i kvalitetu.

Ovaj uspjeh nije samo rezultat individualnih talenata, već i rada tima na terenu i izvan njega.

Sponzorirani članak

Prilika za mlade: Besplatna probna predavanja za CNC operatere u INTERA Tehnološkom Parku

INTERA Tehnološki Park, kao vodeći centar za tehnološki razvoj i edukaciju, ponosno najavljuje početak 32. ciklusa obuke za CNC operatere. Obuka započinje u ponedjeljak 27. siječnja 2025. i pruža izvrsnu... Pročitaj više

Ključni trenuci sezone i izazovi koji su pred HNK Čapljina

Kako bi naši čitatelji dobili dublji uvid u ovu impresivnu sezonu, razgovarali smo s trenerom i sportskim direktorom kluba.

Saznali smo kako su gradili momčad, koji su bili ključni trenuci sezone i kako gledaju na izazove koji su pred njima.

Što znači biti viceprvak, kako su se nosili s konkurencijom i koje su ambicije za budućnost – sve to otkrivamo u našem intervjuu s ljudima koji stoje iza uspjeha HNK Čapljina.

U razgovoru za Čapljinski portal pitali smo sportskog direktora HNK Čapljina Peru Menala o ključnim faktorima, ambicijama i dodatnim aktivnostima kluba.

Sezona 2024./2025. za vaš klub je počela odlično, završili ste jesenji dio na drugom mjestu. Koji su ključni faktori koji su doprinijeli ovom uspjehu?

”Jesmo, imali smo dva, tri kiksa, ali na kraju polusezone smo zadovoljni sa trunkom gorčine koja ostaje, jer znamo da smo mogli još više.

Momčad je najbitnija, a ova momčad je konstantno nadograđivana protekle tri sezone. Mladi ambiciozni trener koji zna što želi i kako do toga doći.

I na kraju mi ostali koji pružamo podršku treneru i ekipi da dođemo do zajedničkog cilja”, kazao je Menalo.

Kako biste ocijenili organizaciju unutar kluba i postoje li planovi za dodatna poboljšanja u administraciji ili infrastrukturi?

”Prostora za poboljšanje uvijek ima. Što se tiče infrastrukture za ovu godinu smo postavili cilj dodatno poboljšavanje uvjeta na našem kampu u Tasovčićima”, ističe sportski direktor HNK Čapljina.

Bolji uvjeti za mlade

Financije su često izazov za manje klubove. Kako ste uspješno održali stabilnost kluba i osigurali uvjete za konkurentnu momčad?

”Mladima moramo pružiti bolje uvjete konstantnim ulaganjem u infrastrukturu i obrazovanje naših trenera. Jedino tako možemo pokušati pratit veće sredine”.

Koliko su vam važni odnosi s lokalnom zajednicom i sponzorima te planirate li dodatne aktivnosti kako biste dodatno uključili građane Čapljine?

”Što se tiče financija tu imamo podršku grada i lokalne zajednice. Na kraju krajeva samo uz njihovu pomoć možemo trenerima i igračima omogućiti normalne uvjete za rad i napredak”.

Kakve su ambicije kluba za proljetni dio sezone? Možemo li očekivati dodatna pojačanja ili promjene u momčadi?

”Kao i uvijek ambicije su nam iste. Pobijediti svaku sljedeću utakmicu”, zaključio je Pero Menalo.

Želimo vratiti ljude na tribine

Svoj osvrt na jesenji dio polusezone dao je i Marko Bencun koji ističe da su htjeli vratiti napadački nogomet i privući ljude na tribine.

Jesenji dio sezone donio je odlične rezultate za seniorski tim. Kako biste opisali stil igre koji ste implementirali i koji su se pokazali ključnim za uspjeh?

”Što se tiče rezultata seniorskog tima, igrali smo napadački nogomet i težili smo uvijek zabiti jedan gol više. Htjeli smo vratiti nogomet u Čapljinu i dovući publiku na tribine.

Jako je važno da navijači dolaze u Bjelave, da prate svoj klub i da vratimo Čapljinu na stare staze tamo gdje i pripada”, kazao je Bencun.

Vodite i omladinsku školu kluba. Koliko je izazovno balansirati između rada sa seniorima i razvoja mladih talenata?

”Što se tiče omladinskog pogona i seniora tu treba držati balans. Uvijek treba dati potporu i podršku mladim momcima. Oni će imati oscilacija, padova i uspona i treba im dati punu podršku.

Zato ja uvijek svojim starijim dečkima kažem da ih ne kritiziraju nego da ih njih izvlačimo maksimum jer svaki mladi igrač ima uspone i padove.

Možemo očekivati da će upravo netko od tih mladih kojima je pružana podrška napraviti neku dobru karijeru. To bi bila izvrsna stvar za klub, da ti mladi dečki igraju za Čapljinu i budu standardni igrači.

Svakako ako i Čapljina dođe na veću razinu i uđe u veći rang natjecanja da imamo pravog momka i nogometaša koji će znati odgovoriti na sve zadatke koji se nađu pred njim”.

Koji su najveći izazovi u radu s mladim igračima i kako ih motivirati da nastave graditi svoju karijeru u nogometu, posebno u lokalnoj sredini?

”Mlade igrače treba uvijek podržavati i davati im maksimum rada. Trebamo im poklanjati pažnju da ne odustanu i dati im maksimalan rad.

Da to što rade teži ka profesionalizmu kako bi kasnije mogli uspjeti i da mogu igrati u nekom drugom klubu nakon Čapljine.

Svakako da mogu nastupiti za svoju Čapljinu, a kasnije da se profesionalno bave nogometom jer bi to bio najveći uspjeh za klub, trenera i samog igrača”, ističe Bencun.

Vidite li već sada mlade igrače iz omladinskog pogona koji bi mogli ući u seniorski tim u narednih nekoliko sezona?

”Imamo par juniora koji već sada igraju i koji su nam u planu. Pratimo svakog dječaka, doziramo ih i ne želimo ih izgubiti jer su oni pravi momci.

Siguran sam da će za pola godine ili godinu dana oni biti nositelji igre u Čapljini. Trebamo im dati priliku, podršku i minutu u svakoj utakmici”.

Planirate li uvesti nove metode treniranja ili programe koji bi dodatno unaprijedili kvalitetu rada u omladinskoj školi?

”Po mom mišljenju škola je ne dobrom putu. Za početak tu su nam ovi mlađi uzrasti pioniri i predpioniri. Kadete i juniore tek moramo dodatno dignuti na noge.

Tu se moraju raditi još neke stvari uz treninge. To su dodatni treninzi u kojima dečki na normalnom treningu naprave 10 do 15 dodavanja, a kad su u manjim skupinama naprave 100 dodavanja.

Tu moramo dati još napretka da roditelji i publika vide da se u Čapljini radi i da je, u svakom smislu te riječi, želimo vratiti na pravi put.

Ja da to ne želim ne bih dolazio u Čapljini. Želim raditi, stvarati i napredovati zajedno sa svojim dečkima i rad će biti na pravoj razini pogotovo za djecu, a onda i za seniorski tim.

Sad ćemo se još dodatno bazirati na djeci, da im pomognemo da igraju za Čapljinu, a onda se nadamo da će netko zaigrati i u ligi petice.

Čapljina ima jako puno talenata, nitko ne treba ići u drugi klub. Svak će imati svoju šansu, priliku i podršku. Dižemo sve na veću razinu i ovo je pravi projekt uz prave ljude.

Mogu za kraj reći da će Čapljina ići samo prema naprijed i ako se ovako sve nastavi za Čapljinu nema straha u budućnosti”, zaključio je Marko Bencun, trener HNK Čapljina.