back to top



Pronađen uginuli dupin kod Neuma – sumnja na ljudski faktor

670

U blizini Neuma ovih je dana snimljen uginuli dupin, prizor koji je izazvao zabrinutost kod ljubitelja mora, morskog svijeta i životinja.

Fotografije je objavila Facebook stranica Lignjolov Eging Club Neum, uz napomenu kako se točan uzrok stradanja ne može sa sigurnošću potvrditi.

No velika je vjerojatnost da je riječ o posljedicama ljudskog djelovanja.

O prisutnosti dupina u Neumskom zaljevu ranije su govorili i iz Ronilačkog kluba Neum, ističući kako se u posljednje vrijeme sve češće mogu vidjeti, i to u većim jatima.

Povremeno se u zaljevu pojave i morske kornjače, no one su ipak rjeđi gosti.

Prema riječima ronilaca, najčešći uzroci stradanja ovih životinja vezani su upravo uz ljudski faktor – udarci glisera ili zaplitanje u ribarske mreže iz kojih se ne uspiju osloboditi.

Početkom godine u Neumu se raspravljalo i o zakonodavnim okvirima te važnosti zaštite morskih vrsta i njihovih staništa, uključujući i proglašenje morskih zaštićenih područja, što bi trebalo smanjiti ovakve tragične slučajeve.