back to top

Pomor mačaka teškim otrovom u Čapljini: “Pitamo se kakvi smo to ljudi”

2898

Na našu redakcijsku adresu stiglo je pismo čitateljice koje prenosimo u cijelosti. Zbog zaštite autentičnosti poruke, sadržaj nije uređivan.

”U Ulici hrvatskih branitelja, kod gradskog groblja, zbio se pomor mačaka teškim otrovom.

Među otrovanim mačkama otrovana je i maca Brenci, kućni ljubimac koja je 13 godina živjela s obitelji u kući. Pronađena je na parkingu između groblja i restorana. Nije bilo tragova nasilja. Bila je skotna i baš je ovih dana trebala okotiti mačiće, koji su uginuli u njezinoj utrobi.

Sponzorirani članak

Velika akcija Hisense klima u Eltingu: Vrhunski uređaji, 5 godina garancije i osigurana montaža

Za sve koji traže pouzdano, energetski učinkovito i moderno rješenje za hlađenje i grijanje doma ili poslovnog prostora, u tvrtki Elting započela je velika akcija Hisense klima uređaja. Riječ je... Pročitaj više

Ona ima svoju priču. Ostala je bez majke kada nije bila sposobna samostalno jesti te je odhranjena na bočicu. Doživjela je u osmom mjesecu života neviđenu ozljedu – netko joj je rasporio utrobu i svi su joj organi ispali. Dr. Danijel Brajković joj je kroz nekoliko operacija spasio život.

Nakon toga je bila pažena i maženja, hranjena najskupljom i najkvalitetnijom hranom te nam je okotila 96 mačića.

Bila je osjećajna i razumijevala je i radosti i žalosti i bolesti svojih ukućana. Jednom riječju – posebna, neponovljiva.

Brenci je bila maca bengalskog podrijetla, plemenite krvi. Maca koja je imala nagon kao pas i bila je čuvar kuće – nepoznati ljudi nisu mogli ući bez dopuštenja ukućana.

Teško je u kratkom tekstu opisati ovu macu. Živjela je kao mala kraljica, a završila je igrom sudbine otrovana. Susjed, pod čijim je autom skončala, ne znajući o čemu se radi, odnio je njezino tijelo u kontejner, nakon čega su komunalni djelatnici ispraznili kontejner na lokalnu deponiju u Adu. U stanju tuge i očaja da će tako Brenci završiti, angažirali smo Rome koji žive na deponiji da je pronađu. U gomilama smeća pronašli su je, tako da je utješno barem to da sada spava u našem vrtu i da će nad njom rasti neka ruža.

Ostaje pitanje zašto je pred koćenje, po onoj kiši, htjela vani – je li čula cijuč i jauk ostalih mačaka koje su tu noć pomorene. Tisuću pitanja, nijednog odgovora.

Željeli bismo ovim tekstom apelirati na vlasnike mačaka da ih ne puštaju tijekom noći vani. Također, želimo apelirati i na savjest zločestih ljudi da se preispitaju što rade. Možda ima mačaka koje prave štetu i prevrću kante sa smećem po dvorištima, ali trovanje nije rješenje. Među otrovanim mačkama može biti još neka Brenci koja se tu slučajno zadesila, a koja svojim vlasnicima znači isto što i nama naša Brenci.

Pitamo se kakvi smo to ljudi, jesmo li uopće ljudi. Nadamo se da će se dragi Bog pobrinuti za zločeste ljude”.