
Načelnik Federalnog stožera civilne zaštite Fahrudin Solak kazao je da nemali broj građana u Federaciji BiH ne poštuje restriktivne mjere, posebno kada je u pitanju još uvijek vikend.
“Sve je pod kontrolomm i svi granični prijelazi funkcioniraju nesmetano. Ulazak u BiH je nesmetan u sve što se provodi u tim slučajevima. Šatori, hrana, piće, struja, kreveti – sve je uredu i nema zastoja. Pokušavamo da ljudi što manje postaju u tim trijažnim prostorima. Dobra je koordinacija sa MUP-ovima kantona kako bismo uspješno vršili transport sugrađana i možemo reći da je situacija puno bolja nego jučer”, rekao je Solak komentirajući situaciju na granici BiH gdje se na poseban način tretiraju građani BiH koji se vraćaju kući.
On je kazao da građani BiH ne poštuju mjere koje je Federalni stožer civilne zaštite tražio te kako postoji mogućnost uvođenja mjera koje će zato biti restriktivnije.
Sponzorirani članak
FOTO | MariGold Frizerski Studio otvorio vrata u Čapljini: Marijana Raguž nakon povratka iz Irske pokrenula vlastiti posao
“Ovakav način ponašanja nije dobar – sjedenje u grupama, u izletištima…Svima je nama dosta sjedenja u kući, ali moramo se ponašati u skladu s preporukama. Bojim se da će sljedeće mjere biti znatno restriktivnije, zato molim građane da ne rade ono što su radili preko vikenda. To nije dobro za njihovo zdravlje ni za zdravlje svih nas. Sjedenja na izletištima i šetnje – to smo vidjeli za vikend. Policija će morati biti mnogo restriktivnija u danima ispred nas ako se želimo riješiti problema korona virusa”, kazao je Solak.
Čelnik FUCZ-a komentirao je i aktualni problem požara zamolivši građane da ne pale korov i travu jer je to najčešći uzrok šumskih požara koji imaju potencijal uništiti imovinu i živote.
“Traju veliki požari u Hercegovini. 99 posto tih požara nastalo je namjerno, odnosno izazvali su ih ljudi koji su palili travu i korov. Policija ZDŽ je u toj županiji uhitila 15 osoba i zato sada tamo nemamo požara. Paljenjem trave ne samo da ugrožavamo svoju imovinu živote nego i imovinu i živote susjeda”, rekao je Solak.
On je dodao da pojedini građani namjerno pale i travu u minskim poljima. Solak je naglasio da nismo u razdoblju vrućina i da su uzroci uglavnom nesavjesno ponašanje i bahatost.



