Ovih dana, navršava se 105. godišnjicaod pada austrougarskog vojnog zrakoplova u Tasovčićima (općina Čapljina).
Spomenik tomu događaju nalazi se u krugu tvrtke„Granum“d.o.o.u Tasovčićima.
To se dogodilo u svibnju 1913. godine, a o točnomu datumu postoje određene proturječnosti. U Ilustriranom zborniku„Čapljina“, (grupa autora: Ilustrovani zbornik Čapljina, Turistički savez općine Čapljina, Čapljina,1989.) na 114. stranici navodi se sljedeće,“Ispod sela, kraj Neretve, uz igralište FK „Uskok“, je Spomenik palim avijatičarima (tu se srušio austrougarski avion) sa oznakom datuma 13. maj 1913., a ostali tekst je nečitak“.
Iz prethodne rečenice se zaključuje da je autor teksta pročitao datum sa spomenika.
U 4. broju časopisa„Gardist“(Glasilo 1. pješačke (gardijske) pukovnije, Mostar, travanj 2011.), na 32. stranici navodi se datum 17. svibnja 1913.godine, kao dan kada se dogodila zrakoplovna nesreća.
Uslijed utjecaja atmosferilija, te zbog prekrivenosti spomenika lišajevima i biljnom vegetacijom, u današnje vrijeme se teško može što pročitati s istoga.
Autor ovog članka osobno je pročitao na spomeniku samo „Mai 1913“. Iz istog se zaključuje da je natpis na spomeniku napisan na njemačkom jeziku (njem.Mai – svibanj). Spomenik okružuju stupovi s masivnim željeznim lancem, čije su karike debljine palca čovječje ruke.
Prva zračna luka u Mostaru, osnovana je 1913. godine u sklopu austrougarske vojne zrakoplovne baze u Rodoču. Raspolagala je s četiri zrakoplova, a njen prvi zapovjednik je bio natporučnik T(h)eodatus (Teodat) Andrić. Svakom zrakoplovu je dodijeljen po jedan zrakoplovni mehaničar dočasnik. U mjesecu svibnju 1913. godine, dogodila se zrakoplovna nesreća s kobnim ishodom.
Zapovjednik Andrić pošaoje na vježbu zajedno s poručnikom Josipom Flassingom.Uzdigli su se na visinu od oko 2.000 metara iznad Mostara. Nakon što su nadletjeli Nevesinje i Trebinje, namjeravali su se vratiti u bazu. U vrijeme leta nad područjem Čapljine, Andrić se obratio suputniku riječima: „Čini mi se da ću pasti u nesvijest”. Ubrzo je izgubio nadzor nad zrakoplovom koji se nekontrolirano približavao zemlji. Na visini od 60-ak metara, bilo je očigledno da je nesreća neizbježna. Poručnik Flassing je bio priseban, pa iskače iz zrakoplova na visini od desetak metarai biva samo lakše ozlijeđen. Zapovjedniku Andriću nije bilo spasa, te je poginuo je na mjestu.
Postoje dva mišljenja o uzroku nesreće. Prema jednom mišljenju, pilotu je pozlilo tijekom leta te je izgubio nadzor nad zrakoplovom. Po drugom mišljenu, za vrijeme prisilnog slijetanja suputnik se pomaknuo sa sjedala, tako da je zrakoplov izgubio ravnotežu.Ako je po pretpostavci pilot htio prinudno sletjeti, birao je prikladno područje tasovačkog polja.
Teodat Andrić je rođen u Boki Kotorskoj, a poginuo je u svibnju 1913. godine, samo dva tjedna nakon preuzimanja dužnosti zapovjednika.