U galeriji ”Tau” u Čapljini održano je edukacijsko predavanje na temu ”Svetinja ljudskog života”.
Predavanje se odnosilo na neplanirane trudnoće te se između ostalog razgovaralo o tome što dalje napraviti jer abortus ne bi trebao biti rješenje.
Govornici na ovom predavanju bili su: Aljoša Bogdanić, Anja Bogdanić, Kat Moy, Husein Ćosibegović, Jeffrey Jones i Lauren Jones.
Nakon uvodne riječi i pozdrava svim nazočnim uslijedio je redosljed predavanja. Pričalo se o situaciji u BiH, prenatalnom razvoju, svjedočanstvima, abortusu i njegovim posljedicama, alternativama abortusa kao i kontracepciji.
Više o samom projektu kazala je Anja Bogdanić, koja dolazi ispred udruženja ”Dvor” čiji je projekt ”Glas za život”.
”U Čapljinu smo došli da predstavimo temu Svetinja života. Nismo imali priliku do sada da dolazimo u Hercegovinu, pa evo i u Čapljinu te nam je zadovoljstvo što smo danas ovdje. Smatramo da je jako bitno podijeliti neke informacije s ljudima kada je u pitanju abortus i situacija u BiH kada je u pitanju ta problematika jer je zaista zabrinjavajuća. Sudeći po podacima koje imamo, koji nisu zvanični, jer ne postoje nikakvi zvanični podaci kada je to u pitanju, svaka četvrta žena u BiH u prosjeku je imala abortus. To je zaista zabrinjavajuće i smatramo da je vrlo bitno da se i obični građanji, institucije i udruženja pokrenu i da reagiramo skupa kada je u pitanju ova problematika”, kazala je Anja Bogdanić.
Bogdanić ističe do kada je moguć abortus i što bi sve trebala biti prevencija prije samog čina abortusa.
”Abortus je moguć do 10 tjedna trudnoće, pored toga u iznimnim situacijama, u kojima je život majke ugrožen, no problem je to što je abortus izuzetno lako dostupan da žene uopće ne razmišljaju o dodatnim opcijama. Dodatne opcije bile bi davanje dijeteta na usvajanje, osigurati djetetu priliku da živi i ne okončati taj život tek tako. Bitno je da sve te žene dobiju pravu informaciju o abortusu, čak i o posljedicama abortusa, koje su uvelike prisutne. Žene bi po zakonu trebale dobiti savjetnika ili psihologa koji će ih posavjetovati kada je u pitanju abortsu, međutim mnoge žene u stvari ne dobiju priliku da pričaju s nekim, pa čak ni sa doktorom. Dobiju puku, osnovnu informaciju i to je sve što one znaju. Neke žene, nažalost, odu kući ne znajući da posljedice koje imaju su povezane upravo s abortusom”, zaključila je Bogdanić.
Ovo korisno predavanje održano je u sklopu manifestacije ”Dani sjećanja”, čiji je organizator Centar za obrazovanje i kulturu ”Akademija” Čapljina.
Na upit na koju adresu se mogu javiti sve one žene koje se premišljaju i žele zadržati dijete, a nemaju neku drugu podršku, Bogdanović je kazala: ”Najbolje da se obrate preko naše Facebook stranice ”Glas za život”, a osim toga imamo i Instagram profil i Web stranicu. Mogu nas kontaktirati jer zaista smo raspoložene za razgovor, za bilo kakvu vrstu pomoći”.
Što se tiče predavanja po Bosni i Hercegovini, ova udruga još uvijek je na samom početku. Kao udruga postoje tek neke četiri godine, gostovale su u Zenici, Varešu, par puta u Sarajevu i po prvi put u Čapljini.
Suorganizator edukacijskog predavanja bila je udruga ”Glas za život”, udruga za osnaživanje i savjetovanje žena i obitelji u vezi trudnoće i roditeljstva.
Ova Udruga tu je da pomogne ženama sa savjetovanjem i podrškom nakon abortusa.