Štete na neumskim maslinicima višemilijunske; požar progutao 30-godišnji rad

1086

Iako procjene šteta koje je u neumskom zaleđu prouzrokovao veliki požar početkom kolovoza još traju, maslinari ovoga kraja kažu za ČA::portal da su štete nemjerljive.

Prema njihovim riječima, šteta nije učinjena samo na stablima masline, nego i na zemlji, okolišu, vegetaciji… svemu onome što je važno za dobar urod.

Dugoročno gledajući, prema njihovim riječima, štete su višemilijunske.

Izgorjela stabla, spaljena zemlja…

”Procjena štete ne znači samo vidjeti koji je broj stabala koji je izgorio. Tu je urod, tu je utjecaj vatre na zemlju, tu je utjecaj na vegetaciju…”, kaže za Čapljinski portal maslinar iz Broćanca.

Dodaje da je za maslinike koji su izgorjeli gotova ova, ali i par sljedećih godina.

”Posljedice će se sigurno osjetiti. Najlakše bi čovjeku bilo da je izgubio urod ove godine, ali bojim se da je ovo nešto što nas je dosta unazadilo i da će se teško biti oporaviti”, dodaje.

Uništen dugogodišnji rad

S njim se slažu i njegove kolege koje se maslinarstvo bave već par desetljeća.

”Teško je gledati da ti u trenutku nestaje nešto što stvaraš i na čemu radiš duže od 30 godina”, ističe drugi neumskim maslinar.

Inače, radi se o kraju koji je više puta označen kao jedan od najpogodnijih krajeva za uzgoj maslina u cijeloj regiji, a maslinovo ulje nastalo od maslina iz ovog kraja više je puta dobilo prestižne nagrade na svjetskim natjecanjima.

Očekuju pomoć

Neumski maslinari se nadaju pomoći Općine Neum, ali i viših razina vlasti.

”Realno je da nam pomognu, jer maslina drži ovaj kraj. Tu treba biti i uljara, ovaj kraj trebao se razviti u maslinarskom smislu kao Italija, tako da je jako važno da nas sada podrže kako bi nadoknadili štetu, sanirali posljedice i krenuli dalje”, iskreno govore za Čapljinski portal neumski maslinari.

Štete i u pčelarstvu

Uz maslinare, dosta štete pretrpjeli su i pčelari. Osim što su izgorjele košnice, tu je problem spaljene vegetacije koja je za pčelarstvo jako važna.

”Samo na području Hutova i okolnih sela opožarena je ogromna površina. Cijeli taj eko-sustav sad se promijenio, i sigurno će i nama biti teško, jer na što će pčela ‘raditi’ ako su spaljene biljke i cvjetovi”, govore nam neumski pčelari.

Oni napominju kako su, kao i maslinari, u jako teškoj poziciji, te kako se nadaju pomoći Općine Neum i viših razina vlasti.

Poziv za prijavu šteta

Inače, Općina Neum pozvala je vlasnike imanja i posjeda s područja Broćanca, Podžablja, Praovica i Prapratnice, koji su pretrpjeli štetu uzrokovanu velikim požarom otvorenog prostora, da prijave nastalu štetu.

”Štetu nastalu velikim požarom možete prijaviti protokolu Općine Neum u roku 15 dana od dana objave, nakon čega će Povjerenstvo za procjenu šteta od prirodnih i drugih nesreća izvršiti procjenu šteta nastalih u velikom požaru u razdoblju od 2. do 16.8.2022. godine, odnosno u razdoblju u kojem je bilo proglašeno stanje prirodne nesreće”, navode iz Općine Neum.

Podsjetimo, u velikom požaru koji je danima harao neumskim zaleđem stradao je veliki broj poljoprivrednih imanja, maslinika, pčelinjaka, pomoćnih objekata… Požar su gasili vatrogasci iz Neuma i susjednih općina, a u više navrata pomogao je i helikopter Oružanih snaga BiH, da bi na kraju kiša u potpunosti ugasila požar.

*Prilikom preuzimanja teksta ili fotografija obavezno je najdalje u drugom pasusu članka navesti Čapljinski portal kao izvor i dodati poveznicu (link) na članak.