Vlada Federacije BiH je na prijedlog Federalnog ministarstva financija, u cilju ublažavanja ekonomskih posljedica prouzročenih rastom cijena osnovnih životnih namirnica, usvojila uredbu kojom se produljuje rok koji imaju poslodavci za isplatu jednokratne pomoći radnicima.
Poslodavac može na osnovi ove uredbe izvršiti isplatu pomoći u maksimalnom iznosu do 2768 KM u skladu s financijskim mogućnostima i pravilima propisanim ovom uredbom. Također, može izvršiti isplatu pomoći i u iznosu koji je manji od tog iznosa.
Pomoć se može isplatiti u razdoblju od dana stupanja na snagu ove uredbe, a najkasnije do dana prestanka njezina važenja. Ova pomoć ne smatra se plaćom ili naknadom plaće prema odredbama Zakona o radu.
U maksimalno 6 tranši
Uredbom je precizirano da se isplata pomoći može izvršiti do maksimalno šest tranši (dijelova), s tim da ukupan iznos ne može prijeći 2768 KM.
Također, pomoć se može isplatiti i jednokratnom tranšom. Poslodavac je dužan do 15. u mjesecu za protekli mjesec u kojem je izvršena isplata pomoći ili dijela pomoći dostaviti nadležnoj Poreznoj ispostavi izvješće o isplati pomoći.
Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u Službenim novinama FBiH, a prestaje vrijediti 31. prosinca 2024. godine.
Kako je navedeno u obrazloženju uredbe, isplata neoporezive pomoći radnicima izravno će imati utjecaj na povećanje njihove kupovne moći i lakše podnošenje inflatornog pritiska prouzročenog i vanjskim i unutarnjim čimbenicima na koje oni ne mogu utjecati.
Povećanje socijalne pravde
S aspekta pravednosti, mjera ima za cilj povećanje socijalne pravde, posebno uzimajući u obzir zaposlene s najnižim primanjima. Prema podacima od Porezne uprave, oko 120.000 radnika prima najnižu plaću, a još dodatnih 70.000 radnika prima nešto višu plaću od najniže, odnosno plaću u iznosu do 800 KM. S druge strane, naglašeno je kako tu mjeru treba razmatrati i s aspekta poslodavaca, i to s više strana.
Prvenstveno, treba imati u vidu da će poslodavci imati priliku kroz ovu uredbu pomoći svojim zaposlenicima, a bez dodatnog poreznog opterećenja, dok će, s druge strane, ta mjera doprinijeti zadržavanju radnih mjesta i smanjenju fluktuacije radnika.
Navedeno je da s propisanom pomoći svaki radnik može dobiti do 2768 KM u razdoblju važenja uredbe, što iznosi 461 KM na mjesečnoj razini. Podsjetimo, prethodna uredba vrijedila je do 30. lipnja 2024. godine, a na osnovi nje poslodavac je mogao izvršiti isplatu pomoći u maksimalnom iznosu do 2520 KM.