“Odzvonilo” plaćama u kuvertama?

980

Bivši ministar financija Županije Sarajevo i aktualni zastupnik u Skupštini ŽS Davor Čičić, koji je gotovo dva desetljeća proveo u realnom sektoru, komentirao je nedavnu odluku Vlade Federacije BiH o povećanju minimalne plaće na 1.000 KM, što je izazvalo brojne polemike u javnosti.

Kroz vlastito iskustvo iz privatnog sektora, Čičić je iznio nekoliko ključnih stavova koji se odnose na nelojalnu konkurenciju, “kuvertni rad” i nepoštivanje zakona u poslovanju.

Naime, Čičić je tijekom svoje karijere vodio jednu od najvećih proizvodnih kompanija u BiH u stranom vlasništvu, gdje su radnici primali plaće veće od minimalne, uz sve poreze i doprinose. Ističe da su u njegovoj firmi, koja je zapošljavala preko 400 ljudi, postojali kolektivni ugovori sa sindikatima, a svi troškovi rada su se plaćali u skladu sa zakonom. No, kako tvrdi, mnoge domaće konkurentske firme su prijavljivale radnike na minimalnu plaću, a ostatak isplaćivale u kuvertama kako bi izbjegle plaćanje doprinosa i poreza.

Poznati poduzetnik iznio stav: Minimalac treba biti 1.500 KM

Takve firme su imale nepravednu prednost na tržištu jer su njihovi proizvodi bili jeftiniji, zahvaljujući tome što su ‘štedjeli’ na radnoj snazi, a samim tim postajali konkurentniji. To je nelojalna konkurencija, iako je to klasična utaja poreza, izjavio je Čičić, dodajući kako su oni koji se bave takvim praksama, ujedno i najveći „patrioti“ u javnosti, dok u stvarnosti ne poštuju državu i zakon.

Kuvertni rad stvara dugoročne probleme

Čičić dalje objašnjava da “kuvertni rad” stvara dugoročne probleme za radnike, koji u tom slučaju nemaju adekvatne uplate za mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Time, kako tvrdi, radnici postaju kreditno nesposobni, a njihova mirovina bit će minimalna jer doprinose plaćaju na najnižu moguću osnovicu. Osim toga, mnogi od tih radnika šute zbog straha od gubitka posla, zbog čega je teško dokazati ovakve nepravilnosti.

Radnici su ti koji su direktno oštećeni ovom praksom, jer prijavljeni na minimalac ne mogu ostvariti svoja prava, poput uzimanja kredita, a kasnije, kad odu u mirovinu, mirovine će im biti minimalne zbog niskih uplata u mirovinski fond, izjavio je.

Govoreći o stanju na tržištu rada, Čičić je istaknuo da strani trgovački lanci, koji se tek pripremaju za ulazak na tržište BiH, već zapošljavaju naše radnike i isplaćuju im plaće znatno veće od minimalne, uz pune poreze i doprinose. Ovi lanci ne dolaze slučajno u BiH. Oni su dobro proučili tržište, a znaju i koliko mogu platiti radnicima i ostati profitabilni. U isto vrijeme, domaće firme prijavljuju milijunske dobiti, ali radnicima isplaćuju plaće koje nisu ni približno dostojanstvene, kaže Čičić.

Vlada FBiH donijela odluku: Minimalna plaća u 2025. godini 1.000 KM

Jedan od ključnih razloga zbog kojeg domaći poslodavci ne plaćaju dostojanstvene plaće, prema Čičiću, jest to što imaju nelojalnu konkurenciju koja ne plaća poreze. S obzirom na to da porez na dobit u FBiH iznosi samo 10%, Čičić smatra da bi uvođenje poreza na dividendu, kao i povećanje poreza na dobit, pomoglo da se ujednače uvjeti poslovanja.

Porez na dobit

Porez na dobit u FBiH je među najnižima u regiji. Isto tako, porez na dividendu ne postoji, što omogućava da se milijunske dobiti iz BiH lako izvuku bez plaćanja poreza. Ovdje je jasno da postoji ozbiljan prostor za reforme, koje bi pomogle da se tržište stabilizira i da svi poslodavci poslovanje temelje na zakonitim osnovama, naglašava Čičić.

Na kraju, bivši ministar smatra da je ključ za uspješno poslovanje zadovoljan radnik, jer, kako tvrdi, zdrav i motiviran radnik je temelj stabilne i uspješne firme, a samim tim i društva u cjelini. Dostojanstvena naknada za rad, plaćanje poreza i doprinosa, kao i poštivanje zakona od strane poslodavaca, ključni su za izgradnju zdravog poslovnog okruženja. Čini mi se da je vrijeme da se tržište pročisti od onih koji ne poštuju državu, radnike i zakon, zaključuje Čičić.