back to top



Kreće isplata mirovina, umirovljenici očekuju povećanje za travanjske mirovine

4255
Foto; Canva Pro

Isplata mirovina za ožujak umirovljenicima u Federaciji BiH počet će u petak, 4. travnja, neslužbeno je potvrđeno iz Federalnoga zavoda MIO.

Najniža mirovina iznosi 573,53 KM, zajamčena 684,48 KM, a najviša 2.867,65 KM.

Prosječna mirovina korisnika samostalne mirovine u proteklom mjesecu je iznosila 725,33 KM.

Ovi iznosi će biti promijenjeni prilikom isplate travanjske mirovine, s obzirom na to da se u tom mjesecu vrši redovno usklađivanje po osnovu kojeg se primanja uvećavaju.

Točan postotak uvećanja mirovina bit će poznat 31. ožujka, kada Federalni zavod za statistiku službeno objavi podatke o rastu BDP-a te indeksu kretanja cijena u prethodnoj godini s obzirom na to da prema formuli za izračun, 50 posto iznosa od ta dva parametra u zbiru daju iznos usklađivanja.

Prema dosadašnjim pokazateljima te postojećoj formuli, mirovine bi mogle porasti između četiri i pet posto.

Podsjetimo, umirovljenici su zahtijevali izmjene i dopune Zakona o MIO, upravo u dijelu koji se odnosi na usklađivanje te su tražili da se mirovine ubuduće usklađuju prema rastu plaća umjesto BDP-a, piše Avaz.

Međutim, novu formulu neće dobiti do 15. travnja, kako su to tražili, jer ni radna grupa nije finalizirala izmjene i dopune Zakona.